“Ten trudny rok zamykamy Nadzieją, którą znajdziecie… na naszych przystankach 🙂
W całej Polsce pojawiły się przepiękne plakaty Justyny Stoszek Forest Forever, na których słowo „Nadzieja” wplecione jest w charakterystyczne dla artystki roślinne motywy. Justyna Stoszek, malarka i rzeźbiarka tworzy prace inspirowane naturą, a swoje działania skupia na szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, relacji człowieka z naturą i ochronie środowiska. Plakat, który w symboliczny sposób pokazuje, że gdzieś z mroków wyłania się nadzieja, to nasz wspólny komentarz i optymistyczne przesłanie na końcówkę tego covidego roku.”
Outdoor jest Cool! AMS
“Sztuka botaniczna w XXI wieku”
Kuratorki: Anna Król, Sylvia Peter
Aranżacja wystawy: Anna Król
Pierwsza w Europie wystawa prezentująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej, dzieła artystów z Zachodu i Japonii, ukazane w kontekście dawnych mistrzów ilustracji botanicznej, m. in. Marii Sibylli Merian, Georga Hoefnagela oraz arcydzieł twórców ukiyo-e, Utamaro i Hiroshigego. Obszerna ekspozycja będzie nowatorskim przedsięwzięciem w Europie, projektem, który połączy „artystów botanicznych” z Zachodu i Japonii, pokazując prace historycznych mistrzów oraz dzieła współczesne. Muzeum Manggha zrealizuje projekt w sposób odmienny od dotychczasowych tego typu ekspozycji skupiając się na ukazaniu współdziałania i przenikania się kultur Wschodu i Zachodu, Azji i Europy.
Wystawa wpisuje się w ogólnoświatowy nurt wynikający z troski o zachowanie różnorodności biologicznej na świecie. Weźmie w niej udział ponad 30 artystów z wielu krajów Europy i świata. Wystawa zorganizowana zostanie we współpracy z Domem Norymberskim.
Księga artystyczna. Projekt filmowy pozwoli publiczności uczestniczyć w akcie tworzenia książki artystycznej. Tematem książki i filmu jest proces twórczy, relacja człowiek-natura, mity oraz symbolika świata roślin i zwierząt. Książkę artystyczną rozumiem tu jako książkę, nad której ostateczną formą artysta zachowuje całkowitą kontrolę przez wszystkie etapy jej powstawania. Jako książkę, która sama w sobie jest dziełem sztuki. Jest ona nie tylko zbiorem prac artystycznych autora, ale posiada też własną narrację.
Projekt zrealizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.
Ogólnopolska wystawa w przestrzeni miejskiej "GODZINA DLA ZIEMI" 30 marca 2019.
Obraz Serce/Drzewo, oraz wiele innych prac można oglądać, przez kilka miesięcy (od 22 marca 2019), w wersji animowanej na wielkoformatowych backlightach oraz na citylightach i na słupach reklamowych w całej Polsce. Wystawa zorganizowana dzięki współpracy z AMS.
"BIOsferaOSOBISTA"
Celem wystawy/instalacji/ jest pogłębianie wiedzy /a tym samym świadomości zjawisk/ związanej z funkcjonowaniem środowiska przyrodniczego. Badanie relacji pomiędzy człowiekiem a naturą. Refleksja nad zjawiskiem antropopresji czyli odziaływaniem człowieka na naturę. Etap pierwszy to ekspozycja lasów w szkle w naturalnym, leśnym otoczeniu. W tym celu stworzyłam autorskie, organiczne szkło w którym powstają roślinne biosfery /na zdjęciach/.
„Puszcza Białowieska to pierwszy las do którego zawitają kosmiczne, szklane statki. Podczas tej wyprawy /lasów do lasu/ powstanie dokumentacja fotograficzna i opowieść o wydarzeniu ale przede wszystkim opowieść o dostojnym, wiekowym lesie.
Puszcza była i jest matką małych lasów Forest Forever /www.forestforever.eu/. W czasie kiedy jeszcze nie przyszło nam do głowy że pojawi się realne zagrożenie dla Puszczy, stary las podarował mi magię. Podczas zimowego spaceru odkryłam wejście do komnaty tajemnic. Mech porastał ścieżkę, drzewa/świerki/ po czubki. Dookoła bezwzględna biel śniegu a tu zieleń aż do nieba. W tamtej chwili urodziło się we mnie to co robię do dziś.
Minęły lata. Lata pracy, eksperymentów, zwątpienia strachu i kolejnych prób. Aż wreszcie jestem w miejscu do którego zmierzałam .Stworzyłam kapsuły ratunkowe, które zabiorą rośliny z ziemi z miejsca dla nich wrogiego. Wehikuły zbudowane są ze szkła. Kiedy myślałam o tym jak opisać kogoś człowieka czy zjawisko czy istotę która ma w sobie i siłę i wrażliwość pomyślałam że jest jak szkło twarda i krucha jednocześnie. Puszcza to subtelny ekosystem który kształtował się przez setki lat – teraz przez chciwość i głupotę ludzką może zginąć w jednej chwili.” Kolejny etap podróżny leśnych kapsuł to las beskidzki i mazurski /Gałkowo/. Zwieńczeniem wystaw były ekspozycje w środowisku miejskim w przestrzeniach industrialnych, w teatrach i w galeriach.
- wrzesień 2017 Łódzki festiwal Detal Fest.
- 13 października 2017 r, premiera spektaklu "Makbet " w reżyserii Agaty Dudy- Gracz, teatr Capitol, Wrocław.
- 27 października 2017r, galeria Poznańskiego Browaru, Stara Słodownia.
- 14 kwietnia 2018 r, Alicja Stańska Art Gallery, Warszawa.
Wydarzenie: Projekt i wykonanie statuetek, żywych rzeźb będących nagrodami w konkursie Innovation 2018.
LILIJE Adama Mickiewicza | KONCERT NA GŁOSY, SZTYLET, ŁOPATĘ, SAMPLER I PERKUSJĘ.
Twórcy: scenariusz - Dr hab. Iwona E. Rusek, reżyseria – Ewa Małecki, muzyka – Grzegorz Łapiński oraz Dr hab. Leszek Lorent, oprawa wizualna – Justyna Stoszek.
Premiera 11 października 2020, Instytut Teatralny w Warszawie.
Oprawa wizualna spektakli (Animowana scenografia 2D, 3D, teatralna oraz koncertowa / wizuale ) poświęconych twórczości Bolesława Leśmiana. Premiery 21 stycznia i 5 listopada 2019, Służewski Dom Kultury.